Coldcut gwiazdą Free Form Festival

Legendarny brytyjski duet, działający na scenie klubowej od 20 lat i będący założycielem kultowej wytwórni Ninja Tune, będzie gwiazdą warszawskiego Free Form Festival (15-16 października).

Coldcut działa na scenie muzycznej już od 20 lat. Skład tworzą były wykładowca historii sztuki Jonathan More i programista komputerowy Matt Black. Na progu lat 90. zeszłego stulecia Coldcut zyskali reputację doskonałych DJ-ów, którzy potrafią połączyć pozornie sprzeczne muzyczne elementy w niezwykle żywą, oryginalną całość. Początki ich wspólnej pracy były spektakularne. W 1987 roku Jon i Matt nagrali "Say Kids, What Time Is It?", który był pierwszą brytyjską płytą stworzoną z sampli. W tym samym roku duet zdefiniował określenie remiks na przykładzie "Paid In Full". Ich debiutancki album "What's That Noise" okazał się bestsellerem. Na początku lat 90. - w czasie podróży po Japonii - Matt i Jon postanowili założyć wytwórnię płytową Ninja Tune. Wkrótce stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych wytwórni na świecie promujących nowe brzmienia. Wraz ze swoimi filiami - Big Dada i Ntone - dała światu takich artystów, jak Cinematic Orchestra, Herbaliser, Roots Manuva, Amon Tobin czy Mr.Scruff. Ostatnie dzieło w dorobku Coldcut to "Sound Mirrors". Na płycie pojawili się: Saul Williams, Jon Spencer, raper Mike Ladd, John Matthias, Robert Owens oraz Roots Manuva. Będzie to drugi występ Coldcut na Free Form Festival, tym razem uświetniający obchody 20. rocznicy istnienia Ninja Tune. Warszawski Free Form Festival odbędzie się w dniach 15-16 października w Centrum Kultury Koneser. Zobacz "Timber" Coldcut:
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Interia.pl 3207 dni temu

"Nowa" Natasha Bedingfield już w listopadzie

Nowa płyta Natashy Bedingfield ukaże się w listopadzie. Wokalistka ma nadzieję, że nowy repertuar sprawdzi się na żywo. Jak sama podkreśla, chciała pisać utwory, które słuchacze mogliby śpiewać razem z nią.

Piosenkarka zapowiedziała w wywiadzie dla portalu Pop Eater, że na krążku "Strip Me", który ukaże się 9 listopada, znajdzie się 13 utworów wybranych spośród ponad 200 piosenek napisanych podczas jej tras koncertowych. - Występuję od tylu lat, że większość tych piosenek pisałam właśnie z myślą o koncertach. Chciałam pisać utwory, które moi słuchacze mogliby śpiewać razem ze mną – piosenki o sprawach osobistych, które jednocześnie pozwolą mi na nawiązanie kontaktu z widownią - powiedziała artystka.
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Onet.pl 3207 dni temu

Powrót Natashy Bedingfield

Jej debiutancka płyta "Unwritten" sprzedała się liczbie dwóch milionów egzemplarzy i przyniosła piosenkę "These Words" - jedyny numer jeden na Wyspach. Podobną karierę zrobiły utwory "Single" i "Unwritten", za który wokalistka otrzymała nominacje do Nagrody Grammy.

W wywiadzie dla portalu Pop Eater, angielka zapowiedziała listopadową premierę albumu. Zapowiedziała też, że na płycie zatytułowanej "Strip Me" znajdzie się trzynaście utworów, wybranych spośród ponad 200 piosenek, które powstały podczas jej tras koncertowych. - Występuję od tylu lat, że większość tych piosenek pisałam właśnie z myślą o koncertach. Chciałam pisać utwory, które moi słuchacze mogliby śpiewać razem ze mną – piosenki o sprawach osobistych, które jednocześnie pozwolą mi na nawiązanie kontaktu z widownią - powiedziała artystka.
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Onet.pl 3207 dni temu

Sławek Jaskułke i Chopin na pięć fortepianów

Już 12 września na Europa Square znajdującym się na terenie Wystawy Światowej "Expo 2010" w Szanghaju odbędzie się oficjalna premiera projektu "Chopin na 5 fortepianów" przygotowanego przez Sławka Jaskułke. Obok inicjatora weźmie w nim udział jedna z najwybitniejszych klasycznych pianistek młodego pokolenia Katarzyna Borek oraz trójka polskich instrumentalistów o jazzowych inklinacjach - Piotr Wyleżoł, Paweł Kaczmarczyk i Joanna Duda.

Projekt powstał przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Sławek Jaskułke w tej niezwykle ambitnej i wyrafinowanej formie proponuje starcie dwóch światów - klasyki i jazzu, jednak w tym przypadku na zupełnie innych zasadach. Forma kolażu muzycznego - bo o nim mowa, tworzy interaktywną formę dialogu między światem klasycznym, a jego jazzowymi interpretacjami. Jaskułke koresponduje z muzyką Chopina w sposób niezwykle odważny i nowatorski. Nawiązuje z nią ambitny dialog proponując własne przemyślenia, opiewa ją oryginalnymi i niekonwencjonalnymi aranżacjami, czy wreście staje się ona jedynie pretekstem do powstania nowych kompozycji. Artystyczna wizja i muzyczna koncepcja całości oparta jest na mocnych fundamentach pięciu indywidualności. O tym, że Chopin wielkim kompozytorem jest, podobnie jak o tym, że jego muzykę interpretować można na tysiące sposobów, nie wypada już dzisiaj dyskutować. Ujmując rzecz inaczej, muzyka Chopina jest z jednej strony nadzwyczaj inspirująca, z drugiej jest niezwykle wdzięczną materią dla wizji wyzwolonego artysty. Festiwale chopinowskie oraz dziesiątki płyt, w tym jazzowych i rockowych, są wyraźnym potwierdzeniem tej tezy. Tym razem powierzono dzieła wielkiego Fryderyka wyobraźni wybitnego muzyka i kompozytora młodego pokolenia Sławka Jaskułke, dając mu do dyspozycji zaskakujący i niecodzienny aparat wykonawczy - pięć fortepianów. Katarzyna Borek (1980) – jedna z najwybitniejszych klasycznych pianistek młodego pokolenia, laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. m.in: Gent, Balzano, Getynga, Moskwa oraz „Young New Talents 2009” w Belgii. Joanna Duda (1983) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, studentka pianisty Michała Tokaja. Obecnie poza własnym Super Extra 3jo, współtworzy Kwintet Wojtka Mazolewskiego, Afrokolektyw i Auaua. Sławek Jaskułke (1979) – objawienie polskiej pianistyki jazzowej, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, od kilku lat członek Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Występuje i nagrywa również solo, z własnym zespołem 3yo, Orkiestrą Kameralną Hanseatica oraz wieloma projektami. Paweł Kaczmarczyk (1984) – student Akademii Muzycznej w Katowicach, "Nowa Nadzieja" w plebiscycie "Jazz Forum (2004-6)", laureat międzynarodowych konkursów i stypendysta Ministra Kultury. Prowadzi własny zespół Audiofeeling. Nagrywa w Polsce i Niemczech (ACT). Piotr Wyleżoł (1976) – absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i Konserwatorium w Krakowie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1998). Lider własnych formacji i współpracownik wielu solistów (m.in. Nigel Kennedy, Bennie Maupin, Gary Bartz, Monty Waters, Janis Siegel, John Purcell).
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Onet.pl 3207 dni temu

Noon po prostu jako Mikołaj Bugajak

Słynny producent hiphopowy Noon wkrótce wyda solowy album - tym razem jako Mikołaj Bugajak.

Mikołaj "Noon" Bugajak to muzyk, którego nazwisko odcisnęło się na trwale w historii współczesnej muzyki miejskiej w Polsce. Producent pamiętnych albumów hiphopowych ("Światła miasta", "Muzyka poważna", "Muzyka klasyczna"), ale przede wszystkim twórca własnych instrumentalnych dokonań: kultowego "Bleak Output", nie mniej znanych "Gier studyjnych" i ostatniego dzieła "Pewne sekwencje". Nie można też zapomnieć o singlu "Vision" nagranym z DJ Twisterem. W tym miesiącu Noon powraca nieoczekiwanie z nową płytą, nagraną tym razem po prostu jako Mikołaj Bugajak. "Album 'Dziwne dźwięki i niepojęte czyny' zawiera 5 premierowych kompozycji, których bazą były szkice stworzone za pomocą syntezatora analogowego. Proste tony zostały w większości zastąpione przez dźwięki fortepianu, klarnetu, kontrabasu, wiolonczeli oraz instrumentów perkusyjnych" - komentuje Mikołaj. "Płynne i przestrzenne brzmienie płyta zawdzięcza rejestracji przy użyciu lampowego wzmacniacza oraz mikrofonu wstęgowego. Cały proces edycji barw został dokonany w technice analogowej. Tak nagrywano najlepsze płyty, tak powstają płyty wydawane przez Nowe Nagrania" - dodał producent. Nowe Nagrania to oficjalny wydawca płyty, której dystrybutorem na Polskę jest Asfalt Records. Jak informuje wydawca, wkrótce zostanie podana dokładna data premiery oraz zaprezentowana okładka płyty.
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Interia.pl 3207 dni temu

Leonard Cohen wystąpi dla Celine Dion

Leonard Cohen wystąpi w słynnej sali Colosseum wybudowanej w kasynie Ceasar's Palace specjalnie dla Celine Dion.

W popularnym kompleksie hotelowym w Las Vegas występowały już takie gwiazdy, jak Cher, Bette Midler i Elton John, a teraz swoje dwa przedświąteczne koncerty zapowiedział tam Leonard Cohen. Grudniowe występy w Vegas będą ostatnią w najbliższym czasie okazją, aby zobaczyć legendarnego wokalistę na scenie, ponieważ Cohen zamierza poświęcić najbliższy rok na pracę nad nowym albumem. W ramach ostatniego etapu swojej kończącej się 18-miesięcznej światowej trasy koncertowej piosenkarz wystąpi również w Honolulu, Portland. Przypomnijmy, że artysta już niebawem wystąpi także na dwóch koncertach w Polsce. PIerwszy z nich odbędzie się 4 października w katowickim SPodku, drugi zaś 10 października na warszawskim Torwarze.
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Onet.pl 3207 dni temu

Zobacz umundurowanego Buldoga

Grupa Buldog nakręciła teledysk do nagrania "XI". Piosenka pochodzi z albumu "Chrystus Miasta". Za reżyserię wideo odpowiada Piotr Obal i Piotr Wieteska. muzyka.wp.pl

Klip można obejrzeć pod tym adresem. Płyta jest pierwszą z udziałem nowego wokalisty Tomka Kłaptocza, który w lipcu 2009 roku zastąpił Kazika Staszewskiego. Longplay ukazał się w kwietniu 2010 roku. Przypomnijmy, że jesienią zespół wyruszy w trasę koncertową po Polsce.
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Wp.pl 3207 dni temu

Jubileuszowa i pożegnalna trasa The Rolling Stones?

Grupa The Rolling Stones zastanawia się nad uczczeniem 50-lecia swojej działalności nową trasą koncertową. Nie wykluczone, że ze względu na wiek muzyków, byłaby to również ostatnia trasa legendarnej formacji.

Perkusista Charlie Watts, który w przyszłym roku będzie obchodził 70 urodziny, przyznaje, że ze względu na wiek jego koledzy nie chcą już robić zbyt dalekosiężnych planów. Zaczynają więc myśleć o dużej, być może również ostatniej trasie koncertowej. - Doszliśmy do wniosku, że jeżeli zdecydujemy się na dużą trasę, to powinna się ona odbyć w przyszłym albo w kolejnym roku. Jesteśmy już w wieku, kiedy nie możemy wybiegać zbyt daleko w przyszłość - mówi rockman w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien".
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Onet.pl 3207 dni temu

Zaskakujący zdobywca prestiżowej nagrody

Londyńska formacja The XX zdobyła nagrodę Mercury Music Prize. Prestiżową statuetkę zespół otrzymał podczas ceremonii, która miała miejsce we wtorek (7 września).

Uhonorowanie The XX za debiutancki album grupy zatytułowany "XX" było zaskoczeniem. Faworytem do zgarnięcia tegorocznej Mercury Music Prize był bowiem wokalista Paul Weller, który wydał niedawno znakomity album "Wake Up The Nation". The XX, poza nagrodą, otrzymali również czek na 20 tysięcy funtów. Zespół, odbierając Mercury Music Prize, podziękował przyjaciołom i rodzinie. "Wow! Dziękujemy wam bardzo. To był najbardziej niesamowity rok w naszym życiu. Codzienne wydarzyło się coś nieprawdopodobnego, coś czego się nie spodziewaliśmy. Jestem odrobinę otumaniony tym wszystkim" - powiedział basista zespołu, Oliver Sim. "Być tutaj to dla nas dziwny moment przejrzystości, w przeciwieństwie do tego wszystkiego, co się ostatnio wydarzyło. Ta nagroda wiele dla nas znaczy""- dodał muzyk The XX. Londyńczycy w wyścigu po prestiżową nagrodę przegonili takich tuzów wyspiarskiej sceny, jak Dizzee Rascal, Corinne Bailey Rae czy I Am Kloot. Zobacz teledyski The XX na stronach INTERIA.PL!
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Interia.pl 3207 dni temu

Slipknot zakończy swoją działalność?

Wokalista grupy Corey Taylor przyznał, że ma poważne wątpliwości, co do sensu dalszego funkcjonowania zespołu. - "Bez Paula Graya to już nie ma większego sensu" - oznajmił Corey podczas rozmowy na temat przyszłości kapeli.

Przypomnijmy, że basista zmarł w wyniku przedawkowania w maju tego roku. Od tego czasu pozostali muzycy zastanawiają się nad swoją przyszłością i chociaż we wcześniejszych wywiadach z członkami formacji nie brakowało zapewnień, że zespół się nie rozwiąże, to w chwili obecnej frontman nie jest tego już tak pewny. - Walczę ze sobą w sprawie tego, czy chcę jeszcze coś robić ze Slipknot czy nie - tłumaczy Taylor. - Paul był dla mnie integralną częścią grupy. Był głównym powodem tego, że ten zespół był takim, jaki go wszyscy znaliśmy. On nas łączył i był autorem najlepszych naszych utworów. Nie chcę się zarzekać, żeby nie wyjść później na durnia, ale na razie, nie ma to dla mnie sensu. Póki to się nie zmieni, takie są moje odczucia. Dyskografię formacji z Des Moines zamyka album "All Hope Is Gone" z sierpnia 2008 roku. 6 września ukazała się płyta "Audio Secrecy" innego zespołu wokalisty, Stone Sour.
pokaż oryinalny artykuł

Źródło: Onet.pl 3207 dni temu